Mirę santykiai: ar verta kovoti?
Kiekvieni santykiai patiria įvairių sunkumų. Tačiau kyla klausimas, ar jie jau yra „mirę“? Kokie santykiai yra verti kovos? O kuriuos tikrai reikėtų užgesinti?
Prisimenu porą, kuri atvyko į santykių terapiją. Įvykis, po kurio jie nusprendė kreiptis į mane, buvo smurto protrūkis – vyras trenkė žmonai į veidą. Pirmojo susitikimo pradžioje moteris dalinosi skausmu ir išgyvenimais, kad vyras panaudojo prieš ją fizinį smurtą, kad šis jos negirdi, nesupranta. Klientės vardinamos nuoskaudos ir išgyvenimai sufleravo, kad šie santykiai yra „mirę“. Tačiau vyro argumentai į žmonos žodžius buvo tokie:
„Tai ji manęs negirdi. Ji mane vis peikia, kritikuoja. Nuolat iš manęs reikalauja, mėgina lipdyti tokį, koks nesu. Vienuolika metų kenčiu tokį savęs žeminimą. Taip, esu kaltas, labai gailiuosi dėl savo elgesio, tačiau nesusivaldžiau. Nepajutau pats, kaip paskutinio konflikto metu pakėliau ranką. Tačiau tuo metu jaučiausi klaikiai. Ji mane spaudė į kampą reikalaudama grįžti iš darbo nepavargusiam. Myliu savo žmoną, noriu būti su ja, tačiau mums nesigauna.“
Santykiai – tai nuolatinis sudėtingas darbas, kurį atliekant vis geriau pažįstame partnerį ir save patį. Bėgant metams kiekvienas žmogus keičiasi, lygiai taip pat kinta ir santykiai. Tam, kad sugebėtume augti ir išlaikyti juos – svarbi emocinė branda. T. y. svarbu pažinoti save, savo norus, lūkesčius. Suprasti save santykiuose. Pavyzdžiui, porai, kurią paminėjau prieš tai, santykius kurti trukdė jų patirtis ir vaikystės išgyvenimai. Vyras nebuvo išmokęs dalintis savo jausmais ir nepasitenkinimu. Emocijas jis kaupdavo savyje ir tam tikromis akimirkomis neišlaikydavo.
Tuo tarpu moteris vaikystėje susidūrė su aukštais reikalavimais iš savo tėvų. Todėl užaugusi ji taip pat ėmė daug reikalauti iš savęs ir savo vyro. Pernelyg dideli lūkesčiai klientei trukdė pamatyti vyrą tokį, koks jis yra, ir priimti jį. Taip sutuoktiniai pateko į užburtą ratą. Moteris nepriėmė savo vyro ir neadekvačiai daug iš jo tikėjosi taip sukeldama jam įtampą. Šis reaguodamas į tai užsiverdavo, vengdavo kontakto bei kaupdavo viską savyje, kol galiausiai pratrūkdavo agresija (pakeltu balsto tonu ar ranka). Ištrūkti iš tokių santykių spąstų patiems yra labai sudėtinga.
Dažnai sutinku poras, kurios dega motyvacija ir noru būti kartu, tačiau palaikyti tarpusavio ryšio jiems nepavyksta. Kai abu partneriai yra suinteresuoti priimti sprendimus, vedančius prie santykių pokyčių, yra daug vilčių. Juose įžvelgiu gyvybę. Tokie santykiai dvelkia gyvybe ir dėl jų tikrai verta yra kovoti. Tačiau svarbu priimti tai, kad ilgalaikiai pykčiai ir neišspręsti klausimai gresia susvetimėjimu ir nutolimu. Todėl pajautus, kad susiduriate su neišsprendžiama įtampa santykiuose, patariu kreiptis į specialistus, kurie padėtų juos pamatyti iš šono bei vienas kitą partnerio akimis.
Mirę santykiai: kaip ištrūkti?
Mirę santykiai: kaip nuo to apsisaugoti?
Parengė: Psichologas – psichoterapeutas Erikas Siudikas