Skip to main content

Šeimos psichoterapija. Klausimai-atsakymai.

Šeimos psichoterapija. Klausimai-atsakymai.

1. Kas yra šeimos psichoterapija ir kada ji gali būti naudinga?

Šeimos psichoterapija yra psichologinė terapija, kuri koncentruojasi į šeimos dinamiką ir tarpusavio santykius. Jos tikslas yra padėti šeimai geriau suprasti vieniems kitus, įveikti iššūkius ir išmokti spręsti konfliktus, taip pat kurti sveikesnius ir stipresnius santykius. Šeimos  psichoterapijoje  šeimos psichologas dirba su šeimos nariais tam, kad padėtų jiems sustiprinti jų ryšį, pagerinti komunikaciją, susitvarkyti su vertybių sankirtomis.

Šeimos psichoterapija gali būti naudinga įvairiose situacijose. Ji gali padėti porai ar šeimos nariams susidoroti su konfliktais, įveikti krizes (pavyzdžiui, santuokos ar šeimos krizės), gerinti komunikaciją ir sąveiką, ugdyti sprendimų priėmimo įgūdžius bei ugdyti bendrą supratimą. Ji taip pat gali būti naudinga tiems, kurie nori stiprinti savo santykius, gerinti bendravimą arba išspręsti tam tikras problemas, kurios veikia šeimą.

Šeimos psichoterapija taip pat gali būti tinkama tiems, kurie siekia gerinti tarpasmeninius santykius, geriau suprasti save ir kitus bei įgyti naujų įrankių, kaip veiksmingai bendrauti ir veikti bendrose situacijose.

2. Kokios problemos dažnai sprendžiamos šeimos psichoterapijoje?

Šeimos psichoterapija dažnai yra naudojama sprendžiant įvairias problemas ir iššūkius, su kuriais gali susidurti šeimos. Dažniausios problemos, kurias galima spręsti šioje terapijoje:

Komunikacijos sunkumai. Šeimos psichoterapija gali padėti gerinti komunikacijos įgūdžius ir išmokti konstruktyviai bendrauti, kad būtų išvengta nesusipratimų ir konfliktų.

Konfliktai ir nesutarimai. Šeimos gali padėti šeimoms išspręsti konfliktus, kurie gali kilti dėl skirtingų požiūrių, vertybių ar tikslų.

Santuokos krizės. Egzistuojantys arba potencialūs santuokos sunkumai gali būti aptariami terapijos metu, padedant šeimai rasti būdus, kaip įveikti krizes ir stiprinti savo santykius.

Sutrikęs ryšys ar emocinis atotrūkis. Terapija gali padėti jums atkurti prarastą ryšį arba pažvelgti į šeimos dinamiką, siekiant stiprinti emocinį artimumą.

Pagalba susiduriant su pokyčiais. Esant gyvenimo pokyčiams, pavyzdžiui, gimimo, mirties, skyrybų atveju šeima gali patirti pokyčių stresą. Terapija gali padėti įveikti šiuos pokyčius ir prisitaikyti prie naujos situacijos.

Vaikų auklėjimo klausimai. Terapija gali padėti tėvams įveikti iššūkius, susijusius su vaikų auklėjimu, drausmės klausimais ir tėvystės dinamika.

Santykių stiprinimas. Net jei nėra konkrečių santykių problemų, terapija gali būti naudinga siekiant stiprinti santykius, ugdyti tarpusavio supratimą ir bendravimo įgūdžius.

Šeimos psichoterapija gali pasiūlyti saugią aplinką, kurioje galima atvirai kalbėtis ir ieškoti būdų, kaip veiksmingai spręsti iškilusius iššūkius.

3. Kaip vyksta šeimos psichoterapijos sesija?

Šeimos psichoterapijos sesija vyksta fokusuojantis į šeimą ar porą kaip vientisą darinį. Šis terapijos procesas dažniausiai yra struktūruotas. Kiekviena sesija yra skirtinga, tačiau dažniausiai ji gali turėti šiuos bruožus:

Temos aptarimas. Svarbiausių ar aktualiausių temų aptarimas. Tai gali būti konkrečios situacijos, iššūkiai, nesutarimai ar konfliktai, kurie turėtų būti išanalizuoti ir suprantami gilesniu lygmeniu.

Tarpusavio santykių ir komunikacijos analizė. Šeimos psichologas gali padėti atskleisti šeimos narių tarpusavio sąveikos modelius ir komunikacijos būdus. Tai padeda geriau suprasti, kaip komunikacijos būdai ir modeliai veikia santykius.

Atviras dialogas. Šeimos narius skatinu atvirai dalintis savo jausmais, mintimis ir perspektyvomis. Stengiuosi sukurti saugią ir ramią aplinką, kuri padėtų atsiverti.

Sprendimų ir strategijų kūrimas. Pasiūlau sprendimų ar strategijų, kaip susidoroti su iškilusiomis problemomis ar konfliktais. Tai gali būti nauji būdai bendrauti, sprendimų priėmimo įgūdžių vystymas ir kiti veiksmai.

Namų užduotys. Kartais galiu skirti atlikti užduotis, kurias šeima atlieka tarp sesijų, siekiant pritaikyti naujus įgūdžius ir veiksmus kasdienėje aplinkoje.

Sesijos baigimas. Sesiją paprastai baigiu  aptarimu apie tai, kas buvo pasiekta, ką buvo galima išmokti iš sesijos ir kokius veiksmus ar pokyčius šeima gali įgyvendinti.

4. Ar šeimos psichologas gali padėti mums išspręsti mūsų problemas?

Šeimos psichologas gali būti naudingas procese, kuriant palankesnes sąlygas šeimos nariams spręsti problemas. Mano tikslas yra kurti saugią terapijos aplinką, kurioje šeimos nariai gali atvirai ir sąžiningai kalbėti apie savo iššūkius ir problemas. Terapeutas nėra „problemų sprendimo mašina“, bet veikia kaip lygiateisis partneris, padedantis praplėsti suvokimo ribas, analizuoti santykių dinamiką ir suteikti įrankių bei perspektyvų, kaip veiksmingiau įveikti iškilusius klausimus.

Šeimos psichoterapija gali padėti gilinti savo supratimą apie santykius, komunikaciją ir šeimos dinamiką, taip pat suteikti naujų įžvalgų, kaip geriau veikti kartu. Vis dėlto, svarbu pažymėti, kad procesas ir rezultatai gali skirtis priklausomai nuo šeimos ar poros narių bendradarbiavimo, atvirumo ir pasiryžimo dirbti kartu su terapeutu.

5. Ar būtina ateiti su partneriu ar šeimos nariais, kad galima būtų dalyvauti šeimos psichoterapijoje?

Šeimos psichoterapija yra naudinga tiek šeimoms, tiek asmenims, kurių partneris negali ar nenori dalyvauti kartu.

Šeimoms. Jeigu norite gerinti šeimos tarpusavio sąveiką, bendravimą ar sprendimų priėmimo įgūdžius, šeimos terapija gali padėti atskleisti šeimos dinamiką ir iššūkius.

Vienam. Kuomet partneris neturi galimybės ar noro dalyvauti terapijoje, vienas asmuo taip pat gali dalyvauti šeimos terapijoje. Terapeutas gali dirbti su vienu asmeniu tam, kad padėtų jam suprasti ir veiksmingiau įveikti problemas, susijusias su santykių dinamika.

Svarbiausia yra tai, kad visi, kurie dalyvauja terapijoje, būtų atviri bendradarbiavimui, ieškoti įžvalgų ir veiksmingų būdų įveikti problemas ar gerinti santykius. Terapija dažniausiai yra efektyvesnė, kai visi, kurie paveikti situacijos, yra įsitraukę.

6. Kiek sesijų paprastai reikia, norint matyti rezultatus?

Kiekvienas šeimos terapijos procesas yra unikalus ir rezultatai gali skirtis priklausomai nuo daugelio veiksnių. Terapijos trukmė ir sesijų skaičius gali priklausyti nuo iššūkių sudėtingumo, šeimos ar poros poreikių, tarpusavio santykių dinamikos ir dalyvių pasirengimo dirbti su terapeutu.

Kai kurios šeimos gali pastebėti pokyčius po kelių sesijų, tuo tarpu kitiems gali prireikti ilgesnės terapijos. Paprastai mes su klientais kartu vertiname pažangą ir sprendžiame, kiek sesijų gali būti reikalinga, kad būtų pasiekti norimi rezultatai.

7. Ar šeimos terapija gali padėti, jei mes esame visiškai skirtingi žmonės?

Taip, šeimos terapija gali būti naudinga net ir tada, kuomet du asmenys yra visiškai skirtingos asmenybės. Iš tikrųjų, skirtingi asmenybės bruožai ir požiūriai gali sukurti unikalų ir turtingą terapijos pagrindą.

Egzistencinė krypties psichoterapija, kurią aš praktikuoju, taip pat atkreipia dėmesį į individualių asmenybės bruožų svarbą ir padeda pažvelgti į žmonių vertybes, tikslus ir egzistencinius klausimus. Terapeutas padeda įžvelgti, kaip šie skirtingi aspektai gali paveikti santykius ir tarpusavio supratimą.

Svarbu suprasti, kad skirtingumas gali būti naudingas, juo  galima juo pasinaudoti, siekiant suvokti kiekvieno asmenišką patirtį ir perspektyvą. Terapeutas yra neutralus tarpininkas, padedantis rasti būdus, kaip sąveikauti ir bendrauti tokiame kontekste, kur skirtingos asmeninės ypatybės ir požiūriai gali būti įtraukti į bendrą gyvenimą ir santykius.

8. Ar viskas, kas bus aptarta sesijos metu, bus konfidencialu?

Taip, viskas, kas bus aptarta šeimos psichoterapijos sesijos metu, bus laikoma konfidencialia informacija. Konfidencialumas yra pagrindinis psichoterapijos principas, kuris užtikrina pasitikėjimą ir saugumą terapijos procese. Todėl galite jaustis saugūs dalindamiesi savo mintimis, jausmais ir patirtimi terapijos sesijos metu, žinodami, kad visa tai konfidencialu.

9. Kaip pasiruošti šeimos psichoterapijos sesijai?

Pasiruošimas šeimos psichoterapijos sesijai gali padėti padidinti jos naudingumą. Keletas patarimų, kaip pasiruošti:

Atvirumas. Būkite pasirengę atvirai dalintis savo jausmais, mintimis ir patirtimi su terapeutu ir partneriu.

Tikslų išsikėlimas. Pagalvokite, kokių tikslų norėtumėte pasiekti terapijos procese. Tai gali būti tarpusavio santykių gerinimas, sprendimų priėmimo įgūdžių tobulinimas ar kiti tikslai.

Atvirumas naujai patirčiai. Stenkitės būti pasirengę atsiverti naujiems požiūriams, išbandyti naujus  įrankius ir priimti įžvalgas, kurias galite išgirsti per terapijos sesiją.

Išankstinis apgalvojimas/pasiruošimas. Prieš sesiją pagalvokite apie tai, kokias temas ar problemas norėtumėte aptarti. Tai padės efektyviau panaudoti sesijos laiką.

Savęs stebėjimas. Stebėkite savo jausmus, elgesį ir mintis terapijos metu. Tai padės giliau suvokti, kaip reaguojate į tam tikras situacijas.

Klausimai. Būkite pasirengę užduoti klausimus terapeutui ar partneriui. Klausimai gali padėti išsklaidyti neaiškumus ir geriau suprasti situaciją.

Svarbiausia yra pasirengimas bendradarbiauti, ieškoti naujų įžvalgų ir veiksmingų būdų įveikti

iššūkius šeimoje ar poroje.

10. Ar galiu dalyvauti šeimos terapijoje neturėdamas rimtų sunkumų santykiuose?

Žinoma, galite dalyvauti šeimos terapijoje neturėdamas rimtų santykių problemų. Šeimos psichoterapija nėra skirta tik spręsti konfliktus ar problemas. Ji taip pat gali būti naudinga norintiems gerinti savo tarpusavio santykius, komunikaciją ir bendravimą, net jei nėra akivaizdžių sunkumų.

Terapija gali padėti stiprinti šeimos ryšius, ugdyti bendravimo įgūdžius, geriau suprasti vieni kitus ir ugdyti empatiją. Tai gali būti puiki galimybė geriau pažinti save ir vystyti asmeninį augimą.

Rimtų problemų neturėjimas nereiškia, kad neturite, ką verta aptarti ar tobulinti savo santykiuose. Šeimos psichoterapija gali būti prevencinis įrankis, padedantis užtikrinti, kad santykiai išliks stiprūs ir sveiki ateityje.

Psichologas – psichoterapeutas Erikas Siudikas